Částečné financování objektu na hypotéku


V České republice existuje několik typů majetkových vztahů s nemovitostmi. Buď lidé bydlí v rodinných domech či bytech pronajatých, anebo jsou jejich plnými či částečnými vlastníky. Jednou z forem částečného vlastnictví jsou i spoluvlastnické majetkové poměry. Jako modelový příklad bychom mohli popsat situaci, kdy jde o rodinný dům o dvou patrech, v němž bydlí dva sourozenci, a každý vlastní polovinu domu. Došlo k tomu například již v polovině minulého století, kdy dům zakoupily jejich rodiče a ti odkázali objekt s věcným břemenem užívání dvěma dětem – sourozencům.

dům na hypotéku

O spoluvlastnictví rodinných domů se říká, že je to ďáblův vynález, protože pakliže se po určité době sourozenci nepohodnou a nebude možné žít v domě pod jednou střechou, anebo mají každý svou rodinu a ta vyžaduje více prostoru, bude nutné spoluvlastnictví změnit – například odkoupením poloviny podílu a odstěhováním se jednoho ze sourozenců. Jestliže dotyčný zájemce o koupi ale nemá dostatek finančních prostředků, nabízí se financování nebankovní hypotékou.

hypoteční úvěr

Toto řešení má význam u mladých lidí, kteří jsou součástí rodiny jednoho ze sourozenců (například jde o děti původního spoluvlastníka, co mají zájem udržet si toto bydlení kvůli jistým výhodám – dům je na hezkém místě, s udržovanou zahradou, je rekonstruován atd.) Hypoteční úvěry lze splatit předčasně (pokud vám to poskytovatel umožní bez sankce), což se může hodit například v situaci, kdy vlastníte jako spoluvlastníci kromě domu i rekreační nemovitost nebo jiný dům, v současné době pronajímaný, a případným prodejem těchto dalších nemovitostí část hypotéky umoříte. Každopádně je hypotéka dočasným řešením vlastního bydlení a mnoho lidí jí dá přednost před nájemním bydlením, neboť jsou výše nájemného v současné době srovnatelné s měsíčními splátkami hypotečních úvěrů.